Igår inhandlade vi det sista stora som behövs inför förskolestarten som börjar tisdagen den 1 september, nämligen en overall som är vattentät.
Den har två lager så när det är lite varmare ute kan man ta ut det fodrade tyget så den går att använda även dom lite varmare dagarna. Sedan tyckte vi det var mest praktiskt att ha en hel overall och inte en tvådelad då det känns som om det kommer hålla tätare.
Denna overall kommer från Polarn och Pyret och kostar 1199 kronor. Vi valde att handa av dom dels för att dom har sådan bra service och ger en bra tips samt råd men även för att dom har bra kvaliter på sina produkter.
Jag köper hellre en liten dyrare produkt men är säker på att den är bra!
Nu är det mesta klart inför förskolestarten, det enda som fattas är ett par regnvantar och vinterskor. Regnvantarna kommer inhandlas innan han börjar på dagis, men vinterskorna får vänta lite grann då vi inte är säker på vilken skostorlek som han kommer ha just i vinter.
Sedan är det bara att packa förskoleväskan med extrakläder och sedan ska liten bli stor!